Problemy - Psychoterapia na Mokotowie i Ursynowie

+ 48 531 208 150

Dni przyjęć: poniedziałek - sobota

Problemy


Psychoterapia, terapia małżeńska – Mokotów, Ursynów

.

Problemy zgłaszane przez moich Pacjentów , Problemy zgłaszane przez moich Pacjentów bardzo często dotyczą trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Tego rodzaju kłopoty najczęściej pojawiają się w związkach dla nas najważniejszych jak np. małżeństwo, układ partnerski, czy w kontakcie z rodzicami bądź dziećmi. Z racji tego, że jesteśmy istotami społecznymi, poziom naszego zadowolenia z życia jest uzależniony od jakości więzi z innymi ludźmi. Jeśli są one ciężarem i nie potrafimy rozwiązać komplikacji w nich występujących, warto zdecydować się na pomoc osoby przygotowanej do radzenia sobie z takimi problemami..

 

Dobry lekarz badający ludzką naturę pomoże zidentyfikować i zrozumieć czynniki sprawiające, że zażyłość jest źródłem problemów. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że mogą one leżeć po obu stronach. Źródłem kłopotów nigdy nie jest jedna osoba, zwykle wynikają one z zachowań obu stron wchodzących ze sobą w interakcje. Zatem, jeśli zdecydujemy się na sesję zajęć z lekarzem psychiatrii, gdyż nie radzimy sobie w jakiejś relacji, to nawet jeśli po drugiej stronie mamy do czynienia z osobą zaburzoną, praca nad sobą jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić. Jeżeli odczuwasz chęć przedyskutowania swoich przemyśleń, zachęcam do kontaktu bądź wizyty w moim gabinecie mieszczącym się przy ulicy Rzymowskiego 17/15 – na skraju Mokotowa i Ursynowa.

 

Części kontaktów, które nas nie satysfakcjonują, możemy po prostu unikać. Istnieją również relacje, których zakończyć nie chcemy czy też nie możemy. Dobrym przykładem są koligacje z rodzicami małżonka, będącymi świetnymi dziadkami dla naszych dzieci lub kłopotliwa komunikacja ze współpracownikami, przy założeniu, że z samej pracy jesteśmy zadowoleni. Pomoc osoby niezwiązanej z konfliktem, w takich sytuacjach, okazuje się bardzo cenna. Przy jej wsparciu łatwiej będzie wypracować taką formę kontaktu, która ogranicza konflikty, ale pozwala na pełne uczestniczenie w życiu rodzinnym lub zawodowym.

 

Oto co może dać psychoterapia w przypadku problemów w relacjach:

 

  • umiejętność rozróżnienia, co wnosimy do znajomości my, a co druga osoba,
  • zdolność do rozpoznawania emocji, wyzwalanych przez problematyczne interakcje, a także lepszego radzenia z emocjami oraz określenia, jaka część tych emocji jest odpowiedzią na rzeczywistą sytuację, a ile z nich wypływa z reaktywacji przeszłych doświadczeń,
  • asertywne podejście, możliwość określenia jasnych granic, tego, na co się godzimy,
  • dobry psycholog pomoże w  rozróżnieniu, które z decyzji wypływają z faktycznych potrzeb, a które z chęci wpasowania się w otoczenie,
  • rozpoznanie, czy nasze oczekiwania są adekwatne do tego, co jako dorośli ludzie możemy otrzymać od drugiej osoby, a także co jest rzeczywistą potrzebą, a co naszym pragnieniem,
  • zrozumienie, co z rzeczy, do tej pory oczekiwanych od innych, jesteśmy w stanie dać sobie sami,
  • możliwość rozpoznania, co sami możemy i chcemy ofiarować drugiej osobie,
  • psychoterapia oferuje umiejętność rozpoznawania tego, co innego, niż do tej pory chcieliśmy, możemy dostać od drugiej osoby, a co ona jest gotowa nam dać,
  • zdolność do znajdywania powodów do wdzięczności i jej przeżywania.

 

W przypadku niektórych relacji, w naprawieniu nie pomoże ani psychoterapia indywidualna, ani terapia par. Należą do nich między innymi relacje:

 

  • oparte na przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej bądź ekonomicznej (w tym mobbing w pracy),
  • a także takie, w których druga osoba  zmaga się z silnymi zaburzeniami, jednocześnie nie podejmując żadnej próby zmiany np. uzależnienia (alkohol, narkotyki, hazard itd.), zaburzenia osobowości.

 

W takich sytuacjach, podczas zajęć indywidualnych, możemy skupić się na szukaniu sposobów lepszego radzenia sobie, dbania o siebie i stawiania granic lub na znalezieniu siły i sposobu na wyjście z takiej relacji.



Praca nad związkiem to tak naprawdę praca nad sobą. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy zaczynamy zachowywać się inaczej, również zachowanie drugiej strony może ulec zmianie, przy czym nie zawsze na naszą korzyść. Łatwo jest np. spotkać się ze złością w odpowiedzi na naszą, świeżo nabytą niezależność i gotowość do pozostania przy własnym zdaniu. Dobry lekarz zajmujący się sferą psyche pomoże nam uświadomić sobie, że zamiast np. walczyć w dorosłym życiu z rodzicami, warto zrozumieć, że oni się nie zmienią. Możemy jedynie nauczyć się lepiej radzić sobie z tym, co robią, pogodzić się z niezmiennością przeszłości, zobaczyć co dobrego dostaliśmy, a następnie dbać o siebie, nie raniąc ich. Zwykle okazuje się, że wystarczy przestać usilnie próbować kogoś zmienić i pozwolić mu być sobą, a wszystko zaczyna się układać. Warto spróbować wybaczyć dawne krzywdy, dać z siebie więcej oraz cieszyć się tym, co druga osoba ma do zaoferowania. Rozwiązanie problemów w relacjach wydaje się proste, jednak w pojedynkę bardzo trudno tego dokonać. Niekiedy może się to nawet okazać niewykonalne bez pomocy odpowiedniej osoby z zewnątrz. Właśnie dlatego zapraszam wszystkich, którzy chcą poprawić swoje kontakty z bliskimi do mojego gabinetu mieszczącego się przy ulicy Rzymowskiego 17/15 – na skraju Mokotowa i Ursynowa.